Frontend jest początkowym stadium konkretnego procesu. Odpowiedzialny jest za pobieranie danych od użytkownika, a następnie przekazanie ich do backendu, czyli końcowego stadium procesu. Najczęściej frontend wykorzystywany jest przy oprogramowaniu, w nakładkach odnoszących się do graficznego bądź tekstowego interfejsu. React jest z kolei biblioteką developerów www, takich jak: Facebook lub Instagram, służąca do stworzenia komponowalnych interfejsów użytkownika. Biblioteka ta jest świetnie przystosowana do współpracowania z dużymi aplikacjami wymagającymi dynamicznej zmiany danych.
I dlatego właśnie wykonanie frontendu przy wykorzystaniu Reacta jest ostatnio bardzo popularne.
Dlaczego warto wykorzystać Reacta?
W przypadku stron internetowych za frontend uważa się technologie wykorzystywane
w przeglądarkach: CSS, Java Script, HTML oraz SVG. Komponenty Reacta to standardowy obiekt Javascriptowy. Odzwierciedla on węzeł DOM. Każdy może zawierać inne komponenty. Dzięki temu frontend można rozbić na najmniejsze części, pozwalające się lepiej testować i obsługiwać. Ponadto, możliwe jest ich ponowne użycie w coraz to innych komponentach. Ważną funkcją Reacta jest również reaktywność.
Przy każdej zmianie danych można wykorzystać algorytm porównywania różnic w Reacie. To efektywna metoda pracy, która pozwala renderować jedynie te dane, które wymagają aktualizacji. Jest to szczególnie ważne przy dużych serwisach www. Nic zatem dziwnego, że React ma mocno skupioną przy sobie społeczność Facebooka.
Jak to wygląda krok po kroku?
Aktualnie istnieją gotowe szablony pozwalające stworzyć aplikacje w oparciu o React. Pierwszy krok polega na stworzeniu katalogu dla konkretnego projektu. W ten sposób inicjuje się projekt „npm”. Nadawanie stylu komponentom React najlepiej wykonać poprzez CSS.
Opcja tych modułów wbudowana jest w css – loader dla webpacka. Cykl życia komponentu React podzielony jest na trzy etapy: montowanie, odświeżanie oraz demontowanie.
Dla frontendu kluczowe będą takie kategorie jak: narzędzia, biblioteki i frameworki.
Zalicza się do nich: edytory IDE, systemy kontroli wersji, menadżery pakierów,
pre – procesory CSS, pre – procesory JavaScript, minifaktury, loadery produktów,
narzędzia do automatyzacji zadań, frameworki CSS, a także frameworki JavaScript.
Każdy Front Developer najlepiej będzie orientować się, które spośród nich wybrać dla konkretnego projektu. Wykonanie frontendu przy użyciu biobliotek Reacta będzie korzystnie wpływać na dany zamysł technologiczny.