Kiedy wchodzimy na stronę internetową, w pierwszej kolejności naszą uwagę przykuwa grafika, czyli kolorystyka strony oraz dodatkowe elementy, które sprawiają, że wygląda ona atrakcyjnie. To w dużej mierze na podstawie szaty graficznej użytkownik decyduje, czy pozostać na stronie czy też już po kilku sekundach ją opuścić. Kluczem do sukcesu designerów może być Grid, czyli intuicyjny sposób projektowania grafiki.
Grid – porządek i logika znana już początków pisma
Graficy to artystyczne dusze, co nie oznacza, że ich światem rządzi chaos. Współcześni projektanci graficzni starają się myśleć bardziej racjonalnie oraz cenią sobie porządek i przejrzyste schematy. W swojej pracy duża część z nich doceniła już Grid, będący systemem poziomych i pionowych linii pomocniczych. Pozwalają one dzielić przestrzeń graficzną na moduły, co ułatwia tworzenie zaawansowanych projektów. Metodę tę można porównać do odręcznego układania pisanych liter na początku piśmiennictwa. Obojętni na modułowość nie pozostali również modernistyczni architekci, którzy w swoich realizacjach dbali o każdy szczegół, a główną cechą ich dzieł była funkcjonalność i prostota.
Racjonalne podejście do projektowania w praktyce
Najprościej filozofię Gridu stosowaną współcześnie przez grafików i webdesignerów wyjaśnić można jako porządkowanie poszczególnych elementów strony, jak tekst główny i teksty poboczne, nagłówki, zdjęcia i ikony. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to metoda pomocnicza, która stanowi uzupełnienie do właściwych programów graficznych. Bez wątpienia jednak, to dzięki niej graficy mogą tworzyć w harmonii, porządku i być bardziej dokładni na każdym etapie projektowania.
Gridy składają się z odpowiedniej ilości linii, dzielących format na kolumny. W każdej z nich umieszczane są konkretne elementy strony internetowej, co pozwala na zachowanie należytego porządku, a jednocześnie umożliwia ułożenie całości we właściwej konfiguracji. Użytkownicy strony to najbardziej wymagający krytycy, dostrzegą oni bowiem nawet najmniejsze niedociągnięcie. Korzystając z gridów, łatwiej jest ich uniknąć, a strona jest dopracowana w najmniejszym szczególe.
Grid w projektowaniu graficznym stosowany jest bardzo często, jednak zbyt mało mówi się o jego zaletach i korzyściach. To w wielu przypadkach dzięki nim udaje się osiągnąć efekty lepsze od zamierzonych.