Progresywne aplikacje internetowe

Aplikacje mobilne są powszechnie znane, tym bardziej iż popularność urządzeń mobilnych wciąż jest w fazie rozwoju. Dlaczego? Ponieważ z każdym kolejnym rokiem obserwujemy wzrost użytkowników Internetu, którzy na co dzień chętnie wybierają smartfony i tablety. Jest to spowodowane tym, że mamy je zawsze pod ręką. A czym zatem są progresywne aplikacje internetowe i czy mają szansę zaistnieć w branży technologicznej?

Solidność, szybkość i wrażenie natywności

To trzy podstawowe założenia, na których opiera się PWA, czyli progresywne aplikacje internetowe. To alternatywa dla aplikacji mobilnych, którą instalujemy na ekranie urządzenia mobilnego, jednak bez konieczności korzystania ze sklepu oferującego aplikacje. Ich wygląd oraz działanie jest podobne do popularnych aplikacji mobilnych, jednak uruchamiane są za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

PWA nie są pisane pod konkretny system operacyjny, a więc można z nich korzystać bez względu na to, czy nasz smartfon opiera się na systemie iOS, Android czy Windows Phone. Muszą jednak spełnić 3 warunki.

Przede wszystkim strona powinna ładować się błyskawicznie, natomiast aplikacja musi działać nawet w przypadku braku połączenia z Internetem. Ważne jest, aby natychmiast reagowała na polecenia użytkownika i do złudzenia przypominała aplikację mobilną – możemy ją zainstalować, utworzyć ikonę na ekranie głównym urządzenia mobilnego, a także brak jest przy niej paska z adresem URL.

Wybieram PWA, ponieważ…

Co sprawia, że progresywną aplikacją internetową interesują się coraz więcej użytkowników? W przeciwieństwie do aplikacji mobilnych nie zajmuje ona miejsca na dysku i w pamięci smartfona, jest hostowana na serwerze. Na ekranie głównym urządzenia tworzymy ikony, które w rzeczywistości są skrótami – nie trzeba ich instalować i aktualizować.

Nie ma konieczności budowania osobnych wersji dla poszczególnych systemów operacyjnych, co na pewno jest dużym ułatwieniem dla developerów. Działają ponadto niezależnie od rodzaju przeglądarki internetowej oraz dopasowują się do różnych rozdzielczości urządzeń mobilnych. Podobnie jak mobilne wysyłają powiadomienia. Wciąż jednak kilku funkcji im brakuje, jak np. brak dostępu do kontaktów w telefonie, mają ograniczony dostęp do czujników sprzętowych oraz nie można modyfikować ich ustawień systemowych.

Pamiętajmy jednak, iż PWA wciąż ewoluuje, zmienia się, jest udoskonalana i z każdym kolejnym rokiem coraz lepsza.