Narzędzia przyspieszające prace frontendowc’a

Projektowanie stron internetowych wymaga od webdesignerów i web developerów nie tylko dużej wiedzy, którą nieustannie trzeba poszerzać oraz kreatywności i znajomości zmieniających się trendów, ale też umiejętności wyszukiwania oraz wyboru odpowiednich narzędzi, które pozwolą im zrealizować mniej i bardziej wymagające projekty.

Klienci oczekują doskonałego efektu końcowego, ale też szybkiej realizacji, dlatego niezbędne okazuje się korzystanie z narzędzi, które ułatwiają pracę i pozwalają tworzyć strony szyte na miarę potrzeb klienta. Frontdendowcy mają do dyspozycji szeroką paletę dedykowanych edytorów tekstów, wtyczek pozwalających zarządzać zakładkami, aplikacji i narzędzi do tworzenia interaktywnych elementów. Z czego korzystają, aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów?

Bitbucket

Jest to usługa internetowa przeznaczona do przechowywania całych projektów, wykorzystujących Git i Mercurial w kontekście systemu kontroli wersji. Spośród podobnych narzędzi Bitbucket wyróżnia się nieograniczoną liczbą repozytoriów, a każdy członek zespołu może nimi zarządzać z jednego zespołowego konta. Usługa charakteryzuje się doskonałą integracją z innymi narzędziami deweloperskimi, jak też łatwością przeglądania kodu niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.

Avocode

Przy tworzeniu stron internetowych znaczącą rolę odkrywa współpraca i komunikacja między projektantami i programistami. Każdy z nich odpowiedzialny jest za inne zadania, które są w równym stopniu ważne dla powodzenia w realizacji projektu. Aplikacja Avocode umożliwia dostęp do plików PSD, nie wymagając przy tym posiadania programu Photoshop.

Prototypo

Nie tylko treści na stronie są ważne, ale też to, w jaki sposób zostaną zaprezentowane. W przypadku tekstu kluczową rolę odgrywa czcionka, to ona decyduje o tym, czy tekst czyta się łatwo, czy jest on przejrzysty i współgra z grafiką strony. Prototypo jest narzędziem, dzięki któremu modyfikacja czcionki jest prosta i intuicyjna. Co więcej, przy jego pomocy uzyskujemy czcionki o unikalnym wyglądzie, co przekłada się na wygląd całej strony.

InVisionapp

W sztuce, bo do niej można bez obaw zaliczyć projektowanie graficzne i tworzenie stron internetowych, szczególnie istotne jest dzielenie się pomysłami. Każdy artysta ma przecież inne spojrzenie na dany projekt oraz może zaproponować coś wyjątkowego i tym samym mającego wpływ na efekt końcowy. Aplikacja InVisionapp dedykowana jest osobom, pracującym nad wieloma projektami, zespołom, które wspólnie zajmują się realizacją powierzonych im zadań. Pozwala łatwo dzielić się pomysłami i wprowadzać zmiany.

Frontdendowcy korzystają również z dedykowanych edytorów tekstowych, dzięki którym łatwiej jest im tworzyć treści i następnie nimi zarządzać. Świetnie sprawdzają się też programy przeznaczone do sprawdzania poprawności strony, jak również programy do generowania sprite’ów.