Jest to styl, który w tym roku obchodzi swoje 3 lata, co wskazuje, że jest to stosunkowo nowy trend. Został stworzony oraz opracowany przez światowego giganta, przedsiębiorstwo Google, które zdecydowało się na zaprojektowanie stylu, bez problemu dostosowującego się do każdej płaszczyzny wyświetlacza. Początkowo był wykorzystywany jedynie przez twórców aplikacji mobilnych, dzisiaj jednak znalazł swoje zastosowanie również przy tworzeniu stron internetowych.
Użyteczny, przejrzysty i minimalistyczny
Te trzy cechy najlepiej charakteryzują material design, on po prostu ma zwiększać użyteczność strony internetowej, osiągając wysokie walory estetyczne i duża oryginalność. Charakteryzuje się przede wszystkim położeniem w trójwymiarze, który uzyskujemy poprzez hierarchiczne uporządkowanie poszczególnych elementów strony, nanosząc na nie właściwe cienie. Material design doskonale wpisuje się w aktualne trendy, można nawet uznać, ze sam je wytycza. Wyróżnia go żywa i intensywna kolorystyka, czyli dominacja kolorów, które mają przykuwać uwagę. Palety kolorystyczne powstają z wykorzystaniem dwóch kolorów, dobieranych na zasadzie kontrastów, jednak zawsze z uwzględnieniem efektu estetycznego ich połączenia.
Za jedną z ważniejszych cech, która stała się praktycznie znakiem rozpoznawczym stylu material design, jest prostota oraz intuicyjność ikon. Rzadko spotkamy się ze skomplikowanymi kształtami, zakończenia linii powinny być proste, a zaokrąglenia rogów ikon opierać się na proporcji 2dp. Ikony tworzone są z wykorzystaniem prostych, geometrycznych kształtów. To pokazuje, że nowoczesny design to przede wszystkim minimalizm, który widoczny jest praktycznie na każdym obszarze projektowania stron internetowych i aplikacji.
Wsparcie w projektowaniu w stylu material design
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy poznawać ten styl czy też już jesteśmy z nim zaznajomieni, przyda się profesjonalna i fachowa wiedza. Webdesignerzy korzystają ze specjalnie przez Google stworzonej strony Material Design Lite. Znajdują się na niej zasady specyficzne dla stron internetowych, gotowe style i elementy. Warto również wiedzieć, o kilku innych serwisach i narzędziach, dzięki którym nasz Material Design będzie nie tylko poprawny, ale ciekawy i wyróżniający się formą od tych, które są już znane wielu użytkownikom. Darmowe style znajdziemy m.in. na Paper Elements, w dobieraniu kolorów pomogą nam Material Palette i Material Design Colors, a elementy UI możemy pozyskać przykładowo z Material Design UI Kit.