Dlaczego strona internetowego szablonu jest gorsza?

Czy istnieje możliwość skorzystania z gotowych szablonów?” – zapytał klient. „Tak, możemy stworzyć stronę internetową opierającą się o gotowy theme. Skąd ta decyzja?” – odpowiedział, pytając jednocześnie pracownik agencji interaktywnej. No właśnie, dlaczego klient zainteresował się gotowym szablonem, rezygnując z unikatowego projektu? Nigdy dotychczas nie było aż tylu możliwości tworzenia oryginalnych stron, jak obecnie.

Kierował się ceną, szybkością wykonania strony czy może nie dysponuje na tyle dużą wiedzą, aby stwierdzić, że strona szyta na miarę przynosi znacznie więcej wymiernych korzyści.

Oryginalnie – nie wtapiaj się w tłum!

W wirtualnej rzeczywistości warto być prawdziwą indywidualnością, aby zostać zauważonym i się wyróżnić. Powstaje coraz więcej stron internetowych, niektóre z nich oparte są o sztampowe „gotowce” i znikają wśród tych, które są inne – wyjątkowe. Gotowy szablon nigdy nie przedstawi charakteru marki i jej idei tak dokładnie, jak szablon, który powstał specjalnie dla klienta. Strona internetowa należy do elementów identyfikacji wizualnej, nie wystarczy umieścić na niej logo i nazwy firmy, ale należy zadbać o nią całościowo – kolorystyka, czcionka, zdjęcia, animacje, filmy video…całość musi być spójna i być nośnikiem wartości marki. Unikalna strona internetowa pozwala klientom kojarzyć produkty z niepowtarzalnym wyglądem. Nie jest to możliwe, jeżeli znajdzie się ona wśród 20 identycznych stron www.

Nie ograniczaj się!

Jak sama nazwa wskazuje, gotowy szablon to taki, który nie podlega większym modyfikacjom. Został już stworzony i jedyne co możemy zrobić, to po prostu go wykorzystać, nic więcej. Są mocno ograniczone i nie możemy sobie pozwolić na wyraźne zmiany i dodanie zupełnie nowych funkcji. Problem pojawia się najczęściej w momencie, kiedy strona już istnieje, a jej właściciel chciałby ją mocno zmodyfikować. Okazuje się, że jest to niemożliwe lub też wymaga dużej inwestycji. W takiej sytuacji bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest stworzenie zupełnie nowej strony, tym razem jednak polecamy zrezygnować z „gotowców”. Tworząc stronę od zera, możliwe jest uzupełnienie jej o dowolne funkcjonalności, które działają w takim serwisie znacznie wydajniej. Łatwiej jest go także w późniejszym czasie rozbudować.

Oszczędność nie zawsze się opłaca

Z pewnością nie w przypadku stron opierający się o gotowy szablon. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie z powodu niższej ceny i krótszego czasu wykonania. Ostateczny rozrachunek obnaża jednak konsekwencje wywołane nienajlepszym wyborem. Nie wszystko możemy przewidzieć, jak też nie zawsze samodzielnie poradzimy sobie z problemem i awarią. Interwencja programisty, rozbudowa strony, dodanie nowych funkcji to nierzadko dodatkowe wysokie koszty. Ostatecznie płacimy więcej, niekoniecznie jednak za to, co w 100% spełnia nasze oczekiwania.