Bezpieczeństwo stron internetowych

Strony internetowe to łakome kąski dla przestępców, mających świadomość tego, że są one doskonałą bazą danych osób z Polski, a często również z całego świata. Obserwujemy wzrost zaufania użytkowników do usług internetowych. Standardem jest korzystanie z bankowości online, e-sklepów i portali instytucji publicznych. Czy jednak możemy w sieci czuć się absolutnie bezpieczni?

Udany atak! I co teraz?

Czego mogą obawiać się użytkownicy Internetu? Ataki hakerów nie są skierowane tylko do dużych serwisów będącą ogromną bazą danych. Coraz częściej są one wymierzane do małych firm, które nierzadko się ich nie spodziewają. Bezpieczna strona to strona ciesząca się większym zaufaniem wśród użytkowników, co przekłada się na pozytywną opinię o Tobie i Twojej firmie.

Uzyskując dostęp do panelu administracyjnego, możliwe jest wykonanie szeregu operacji. Strona w najlepszym przypadku przestanie działać bądź też będą wysyłane spamy, co skutkuje wyindeksowaniem strony z wyszukiwarki. Na tym hakerzy często jednak nie poprzestają. Ich celem jest pozyskanie danych użytkowników strony. Instalują wtyczki o różnym przeznaczeniu, wykonują przekierowania na inne strony o nieetycznych treściach. Możliwości jest dużo, dlatego bezpieczeństwo strony powinno być priorytetem dla jej właściciela.

Szyfrowanie SSL

Jest już standardem w zabezpieczaniu stron internetowych przed pozyskiwaniem informacji i danych przez osoby do tego nieupoważnione. Przy logowaniu się do panelu administracyjnego na stronie powinno pojawić się szyfrowanie SSL. Zapewnia ono bezpieczeństwo transmisji danych. Jest to rozwiązanie wykorzystywane już od kilku lat przez banki, sklepy internetowe, a także strony przychodni przechowujące dane pacjentów.

Ukryte pola formularza

To jedna z częściej stosowanych metod na stronach internetowych, na których użytkownicy mogą się logować czy też podają swoje dane np. przy zamówieniach. Wybrane pola są ukryte, mogą przechowywać zarówno liczby jak też litery.

Kopie bezpieczeństwa

Nowoczesna technologia sprzyja nie tylko właścicielom stron internetowych, ale również hakerom. To, co do niedawna przysparzało im wiele problemów, obecnie z łatwością przeskakują tę przeszkodę. O bezpieczeństwie strony www w znaczącym stopniu decyduje to, czy systematycznie tworzona jest jej kopia bezpieczeństwa. Odpowiedzialnym za tą czynność jest najczęściej dostawca miejsca na serwerze. Kopie zapasowe powinny być wykonywane codziennie i archiwizowane przez 30 dni. Ważne jest jednak, aby były przechowywane na innym serwerze.

Użytkownicy strony podając swoje dane, dają Ci duży kredyt zaufania. Nie możesz ich zawieść, Twoja strona musi być bezpieczna.